Той се спря и на друг момент: “Има студенти, които отпадат по време на следването си. Ето ние трябва да имаме 25 000 студенти, но те са 22 000. Другите по някаква причина са прекъснали да учат – решили са, че не им се следва или са заминали в чужбина, или са били отстранени от университета или от общежитията. За тяхното обучение обаче държавата вече е плащала, а те дори няма и да завършат следването си. Затова е много по-логично да се финансира краят”, категоричен е ректорът на СУ.
Според него друга необходима и много лесно изпълнима реформа е свързана с промяна в Закона за висше образование. “Държавните университети не могат да обучават срещу заплащане в бакалавърска степен. Това означава, че ако един студент е завършил например журналистика, но иска да специализира в сферата на икономиката и иска второ висше, той не може да го направи в държавен университет, а трябва да отиде в частен. Елементарно е да се позволи на държавните университети да обучават срещу заплащане, но не се случва. Най-добре е у нас да се приложи добрият пример от образователната система в САЩ. Там средното образование е в тясна връзка с висшето”, препоръча проф. Илчев.
Така е и не зная, дали не е достатъчно късно след цялата картина в образованието? Знае ли някой, колко млади учители, имат интерес да работят в детска градина? Освен добра заплата, младите специалисти искат да имат и достойнство, което е отнето на тези, които са избрали да бъдат учители.
